Достапни линкови

Позитивни оценки за економските реформи во Македонија


Состанок на Конституенцата на ММФ и Светската банка во Скопје

Владата има амбициозна реформска агенда, која дава резултати на политички и економски план, оцени Извршниот директор во ММФ за Конституенцата Антони де Ланој за време на состанокот на Холандско-белгиската конституенца кој се одржува во Скопје. Тој го поддржа воведувањето на прогресивниот данок.

За извршниот директор на Светска банка Кун Давидсе, Преспанскиот договор немал само политичко, туку и економско значење, бидејќи создал доверба и можности за реформи.

Потпретседателот на Светска банка за Европа и Централна Азија Сирил Милер во својата презентација истакна дека сите земји членки на Конституенцата ќе имаат поголем економски раст од регионалниот просек, а најголем напредок во реформите имаат Северна Македонија и Босна и Херцеговина.

Инаку во тек се средбите на Холандско-белгиската Конституенца, која се одржува во Скопје, на кој поздравно обраќање имаше премиерот Зоран Заев. Воведни обраќања имаа министерот за финансии Драган Тевдовски и гувернерката на Народната банка Анита Ангеловска-Бежоска.

XS
SM
MD
LG