Достапни линкови

Кочан на 17 јули треба да се јави во затвор за случајот „Труст“


Сеад Кочан на изрекувањето на пресудата за „Труст“

Бизнисменот Сеад Кочан на 17 јули треба да се јави на издржување на затворската казна за случајот „Труст“. Упатниот акт, како што информираат од Кривичниот суд, веќе му е доставен на Кочан. Апелацискиот суд на Кочан му ја намали казната од шест на четири години и 8 месеци, а Василије Авировиќ наместо ефективен затвор доби условна казна.

Кочан, управител на компанијата „Трансмет“ беше осуден бидејќи со лажни документи учествувал и добил тендери за ископ на јаглен и јаловина во РЕК „Битола“ на АД ЕЛЕМ вреден 17 милиони евра.

XS
SM
MD
LG