Достапни линкови

Спасен екипажот од двата нафтени танкери кај Оманскиот Залив


Еден од танкерите кај Оманскиот залив

Десетици членови на екипажот беа спасени од два нафтени танкери кои наводно биле нападнати и ги зафатил пожар во Оманскиот Залив. Инцидентите се случија по еден месец откако беа нападнати четири танкери во близина на Обединетите Арапски Емирати со што се зголемија тензиите меѓу Техеран и Вашингтон и американските сојузници во Персискиот Залив. Според соопштението, 44 членови на екипажот биле безбедно евакуирани од страна на Иран.

XS
SM
MD
LG