Достапни линкови

Шилегов: Постапката за Дрисла иако контроверзна не можеше да се прекине


Градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов изјави денеска дека постапката за депонијата „Дрисла“ не можела да биде прекината и покрај нејзината контроверзност и затоа е избран конзорциумот во кој се наоѓа и германската фирма „Шолц“.

„Прекинувањето на постапката во оваа фаза ќе го направи Градот правно порозен, да бидат поднесени тужби од двајцата учесници и тоа можеше да го банкротира“ истакна Шилегов.

Според Шилегов, непостоењето правна ситуација за прекинување на постапката се должи на несериозното работење на претходната администрација.

XS
SM
MD
LG