Достапни линкови

Рускиот заменик министер Риабков ќе ја посети Венецуела


Рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Риабков

Рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Риабков изјави дека планира да ја посети Венецуела во наредните недели. Русија ја снабдува Венецуела со оружје и кредити, а во март испрати и околу 100 војници за поддршка на претседателот Николас Мадуро.

Венецуелскиот опозициски лидер Хуан Гваидо ја има поддршката од САД и други педесет земји и се прогласи себе си за привремен претседател во јануари, додека Мадуро е поддржан од Русија и Кина.

XS
SM
MD
LG