Достапни линкови

Пожар во катедралата Нотр Дам во центарот на Париз


Пожар избувна попладнево во катедралата Нотр Дам во центарот на Париз, соопштија градските власти. Сликите објавени на социјалните медиуми покажуваат пламени и облаци од чад над покривот на средновековната катедрала, која е воедно најпосетениот историски споменик во Европа. Последните информации се дека се урнала централната купола од катедралата. Градоначалничката на Париз, Ана Идалго, го опиша како „страшен оган“ и ги повика луѓето кои се во близина да ги почитуваат ограничувањата за приближување кои ги пставија противпожарните екипи со цел да безбедни.

Причината засега не е позната, но се верува дека пожарот е поврзан со реновирањето на катедралата. Во тек е голема операција за гаснење на пожарот, а областа околу катедралата во центарот на Париз е обезбедена, соопштија официјални лица. Минатата година, Католичката црква во Франција бараше итна реконструкција за спасување на катедралата, која почна да се урива.

XS
SM
MD
LG