Достапни линкови

ЕУ прифати одлагање на Брегзитот


Тереза Меј

Европската унија и понуди на Британија одлагање на Брегзитот, односно излегување на земјата од Унијата до мај, наместо порано договорениот термин 29 овој месец. Унијата со ова, како што наведуваат новинските агенции, и даваат шанса на премиерката Тереза Меј да постигне договор во британскиот парламент за Брегзитот. Со тоа само делумно и се излегува во пресрет на Меј која побара одлагање на Брегзитот до средината на мај.

XS
SM
MD
LG