Достапни линкови

Авганистан - ИД ја презеде одговорноста за убиството на новинар


новинарот Султан Махмуд Кирхва.

Подружница на милитантната група Исламска држава ја презеде одговорноста за убиството на авганистанскиот телевизиски новинар во источната провинција Хост на 15-ти март. Групата во својата изјава не кажа зошто го нападнала Султан Махмуд Кирхва, 60-годишен новинар, кој беше убиен во главата од страна на вооружени лица во главниот град на провинцијата Хост. Кирхва работел за приватната телевизиска станица Заман.

Убиството следува по нападот врз авганистанскиот телевизиски новинар Нисар Ахмад Ахмади, кој беше убиен во експлозија на автомобил-бомба во јужната провинција Хелманд минатата недела.

Комитетот за безбедност на новинарите, објави жалба повикувајќи ја владата да стори повеќе за да ги заштити новинарите во Авганистан.

XS
SM
MD
LG