Достапни линкови

Жртвите во нападите во Нов Зеланд се на возраст од 3 до 77 години


Жители на Крајстчрч по стравотниот напад врз две џамии во нивниот град

Документ со список на луѓето убиени во две џамии во Крајстчрч, Нов Зеланд, покажува декажртвите се на возраст од 3 до 77 години.

Властите во Нов Зеланд допрва треба да објават целосни детали за загинатите во терористичкиот напад на 15 март, но денеска е објавен документи од семејствата на починатите. Документот ги содржи имињата на 44 мажи и четири жени. Околу 40 други лица беа повредени вотерористичкиот напад, а многумина од нив се во критична состојба.

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, рече дека листата не е "официјална" и "нема да биде се додека официјалната идентификација не биде завршена".

Во меѓувреме, Пакистанското министерство за надворешни работи потврди дека деветмина од 50-те загинати биле пакистански државјани.

Дваесет и осум годишениот Австралиец, за кој се верува дека е екстремист, беше уапсен и обвинет за убиствата. Човекот го објави видеото за нападот на Интернет и објави манифест во кој се вклучени антимуслимански проповеди.

XS
SM
MD
LG