Достапни линкови

Протест во Белград: Демонстрантите влегоа во зградата на РТС


Демонстрантите влегоа во зградата на РТС

Неколку стотици демонстранти влегоа во зградата на Радио-Телевизија Србија за време на протестот "1 од 5 милиони" во Белград и бараат од организаторите да им биде дозволено да бидат домаќини на јавната телевизија.

Лидерот на движењето Двери Бошко Обрадовиќ во зградата на РТС рече дека нема да излезе и ги повика демонстрантите да влезат во секоја соба на РТС за да осигураат дека претставник на протестот ке гостува на емисија на РТС вечерва.

"Ова е вонредна програма", рече Обрадовиќ и ги повика граѓаните да бидат мирни и трпеливи. "Ние ќе ja ослободиме РТС вечерва", рече тој. Заедно со Обрадовиќ, уште еден водач на Сојузот за Србија, Драган Ѓилас, е во зградата на РТС.

"Никој од нас не може да очекува да излеземе пред да се исполни барањето", рече Ѓилас.

Шефот на белградската полиција му рече на Обрадовиќ дека полицијата не сака да користи сила против граѓаните, но дека нема да дозволи закана за загрозување на зградата или напади на вработени во јавниот сервис. Тој апелираше до шефот на СЗС да ја напушти зградата. Обрадовиќ потврди дека граѓаните сакаат еден од организаторите да има право да зборува на РТС.

Демонстрантите се наоѓаат пред зградата на РТС.

Демонстрантите извикуваа "Не е српски да се молчи" (поранешна емисија на РТС на Драган Бујојевиќ) и "Вучиќ, крадецу". Во зградата има и полициски службеници, кои бранат другите демонстранти да влезат во зградата на РТС.

На влегувањето во зградата на РТС му претходеше одржувањето на "Слободниот српски дневник", во кој беше домаќин претседателот на Воениот синдикат на Србија, Новица Антиќ. Колоната на протест помина низ улиците на Ваша Чарапиќ, Македонска, Светогорска и Таковски до зградата на Радио-телевизија на Србија.

Анти-владините протести "1 од 5 милиони" се одржуваат во Белград секоја сабота од 8 декември 2018 година, а во меѓувреме се шират во неколку градови во Србија.

XS
SM
MD
LG