Достапни линкови

Вести

Режисерката Бузалковска поднесе оставка од Советот за култура

Зоја Бузалковска, режисерка

Театарската режисерка Зоја Бузалковска со писмо до премиерот Зоран Заев, поднесе оставка од Советот за култура поради Годишната програма на Министерството за култура. Во писмото кое го објави на својот фејсбук профил таа меѓудругото пишува:

"Вие г-дине Заев, не ја ставивте културата ПОД ТОЧКА РАЗНО, вие ЈА ЖРТВУВАВТЕ! Секогаш кога Ви е потребен „пазар“ за одлуки и гласови, прво посегнувате по КУЛТУРАТА и по ОБРАЗОВАНИЕТО! Тоа само говори за тоа, колку Вие и не го разбирате нивното огромно, суштествено значење за една држава, и посебно за нашава, која претендира да биде дел од едно пошироко европско семејство (бидејќи, сфаќам, тоа Ви е во моментов најважно)," пишува Бузалковска.

Нецели 24 часа по ноќното објавување на резултатите од Конкурсот за проекти од национален интерес на Министерството за култура за 2019 , кулминира незадоволството во јавноста. Според програмата, укинати се бројни музички манифестации, а анонимни лица и фирми ќе добијат огромни средства од буџетот за култура на сметка на видни манифестации, како што се “Скопскиот џез-фестивал” и фестивалот „Оффест“, “Златно славејче”, “Здраво млади” и други.

види ги сите денешни вести

Скопје и Софија утре ќе ги прецизираат деталите за чествување на Гоце Делчев

Гробот на Гоце Делчев во црквата Свети Спас

Министерот за внатрешни работи на Македонија Оливер Спасовски утре ќе биде домаќин на бугарската делегација предводена од вицепремиерот за јавен ред и безбедност и министер за внатрешни работи на Република Бугарија Иван Демерџиев, соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР). Изјави од министрите не се предвидени, а на крајот од официјалната средба ќе биде објавено соопштение за медиумите.

Посетата на Дерменџиев беше најавена во петокот, по телефонскиот разговор на премиерите на Бугарија и на Северна Македонија, Галаб Донев и Димитар Ковачевски. Тие разговарале за актуелните случувања во односите меѓу двете земји. Прес-службите на двете Влади соопштија дека двајцата премиери разговарале за потребата претстојните празнувања на 151-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев, да се одвиваат мирно и непречено.

Во таа насока, за утре, беше најавена посетата на вршителот на должноста вицепремиер и министер за внатрешни работи на Бугарија Иван Демерџиев и претседателот на државната агенција „Национална безбедност“ Пламен Тончев, кои ќе имаат работна средба со своите македонски колеги во Скопје на која ќе ги прецизираат заедничките активности за да се гарантира мирно и безбедно одбележување на 4 февруари.

Одбележувањето на годишнината од раѓањето на револуционерот Гоце Делчев е нов предизвик во односите меѓу соседните земји, кои во изминатиот период повторно се затегнати. Македонсиот претседател Стево Пендаровски го оцени како настан од висок ризик. Опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ најави дека на денот на чествувањето ќе организира стража пред гробот на Делчев во скопската црква Свети Спас. За тој ден посета најавија и група на граѓани од Бугарија.

Односите меѓу Македонија и Бугарија се напнати во изминатите повеќе од две години, откако Софија започна со блокада на македонските евроинтеграции во 2019 година.

Блокадата делумно се надмина летоска и преговорите на земјава со ЕУ почнаа, но Бугарија го условува отворањето на поглавјата со внесување на Бугарите во македонскиот Устав, за што во моментов го нема потребното двотретинско мнозинство.

Односите меѓу Македонија и Бугарија, повторно станаа „жешка“ тема, откако минатата недела беше претепан Христијан Пендиков, секретар на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ од Охрид. По овој настан, но и по изјавите на бугарскиот европратеник Александар Џамбаски дека „Македонија е бугарска“, се затегнаа односите меѓу Скопје и Софија. Потоа беше повлечен бугарскиот амбасадор од Македонија, а Бугарија се закани со можно вето.Блинкен ја почна посетата на Блискиот Исток

Американскиот државен секретар Антони Блинкен го посети Американскиот универзитет во Каиро, Египет, 29 јануари 2023 година.

Американскиот државен секретар Антони Блинкен денеска пристигна во Египет, со што ја почна тридневната посета на Блискиот Исток. Неговата посета доаѓа во време кога се разгорува насилството меѓу Израелците и Палестинците, а тема на разговори со неговите домаќини ќе бидат и Иран и Украина.

Блинкен во понеделник заминува за Ерусалим. Новата десничарска влада на ирзаелскиот премиерот Бенјамин Нетанјаху предизвика загриженост дома и во странство за иднината на секуларните вредности на Израел, поради нарушените односи со арапското население и застој во мировните преговори со Палестинците.

Палестински напаѓач уби седум лица во напад пред синагога во Ерусалим во петокот, што е најлошиот напад врз Израелците во областа Ерусалим од 2008 година. Во четвртокот, израелските сили убија седум вооружени мажи и двајца цивили во окупираниот град Џенин на Западниот брег, најсмртоносниот рација таму во последните години.

Блинкен таму ќе ги повтори американските повици за смиреност и ќе ја нагласи поддршката на Вашингтон за решение меѓу две држави, иако американските власти признаваат дека наскоро нема да има мировните преговори.

Блинкен ќе отпатува и за Рамала за да се сретне со претседателот на палестинската управа Махмуд Абас.

Кина повторно издава визи за патници од Јапонија

Аеродром во Пекинг

Кина денеска почнува повторно да издава визи за јапонските патници по тринеделната суспензија како протест поради построгите услови за влез на кинески туристи во Јапонија како дел од мерките против ширењето на коронавирус.

Кинеските власти на 10 јануари соопштија дека престанале да им издаваат визи на патниците од Јапонија поради барањето на Токио кинеските туристи да мора да имаат негативен тест на коронавирус за влез во Јапонија.

Барањето беше објавени кон крајот на декември во пресрет на Кинеската нова година.

Јапонија наведе дека порастот на случаи на коронавирус во Кина, откако ги ублажи мерките за борба против ширењето, како и штурото известување за вистинскиот број заразени, беа причини за воведувањето построги услови за влез на туристите.


Кина исто така прекина да им издава визи на Јужнокорејците, откако Сеул на почетокот на јануари воведе исти мерки за патниците од Кина.

Јужна Кореја минатиот петок соопшти дека мерката ќе остане во сила до крајот на февруари поради загриженост дека ширењето на коронавирусот во Кина може да се влоши поради честите патувања за прославата на Кинеска нова година.

Украински тенкисти на обука во Британија

Украински тенк Т-72 во регионот Доњецк, источна Украина, 18 јануари 2023 година

Украински тенкисти пристигнаа во Велика Британија на обука, соопшти британското Министерство за одбрана на 29 јануари, Пред само неколку дена Велика Британија и другите земји на НАТО ветија повеќе од 130 тенкови на Украина.

„Велика Британија, заедно со другите партнерски земји, ќе обезбеди тенкови „Челинџер 2“ на Украина, демонстрирајќи поддршка за Украина“, твитна Министерството на 29 јануари.

Соединетите Американски Држави и Германија минатата недела се договорија да испратат тенкови Абрамс и Леопард 2 во Украина, додека Обединетото Кралство претходно во јануари соопшти дека ќе испрати 14 тенкови Челинџер 2. Германија, исто така, им дозволи на другите земји, како Норвешка и Полска да ги испратат своите тенкови Леопард 2 од германско производство во Украина.

Полска соопшти дека ќе обезбеди уште 60 тенкови на Украина, како дополнение на 14-те тенкови Леопард 2 од германско производство што веќе ги вети.


Украинските власти постојано велат дека им се потребни 300 тенкови додека се обидуваат да ги протераат руските сили од нивната територија. Украина изгуби повеќе од половина од своите 850 тенкови во текот на 11-те месеци, наведува веб-страницата Орикс, која користи алатки за броење на уништената опрема.

Русија има многу повеќе тенкови од Украина, но нивните модели се инфериорни во некои клучни аспекти во однос на западните модели.

Приватните превозници утре ќе протестираат пред ЈСП во Автокоманда

Протест на приватните превозници на автобуси во Скопје, 28 ноември, 2023

Протест пред седиштето на Јавното сообраќајно претпријатие Скопје (ЈСП) за утре во 9 часот наутро најавија дел од приватните автобуски превозници, кои до неодамна беа дел од јавниот превоз во Скопје. Во автобускиот превоз, освен автобусите на ЈСП, беа вклучени и приватни превозници на Макекспрес и Слободна превоз. Град Скопје, кон крајот на минатата година, ги раскина договорите со приватните превозници.

Тие протестираа и блокираат крстосници во Скопје, оти ЈСП и Град Скопје им должат пари.

Откако Градот ги раскина договорите со двете здруженија на приватни превозници линиите на кои возеа приватниците ги пополнија со автобуси на ЈСП.

Потоа Град Скопје отвори повик приватниците повторно да се јават на оглас, но никој не се јави.

Исен Халили од „Макекспрес“ во изјава за МИА вели дека вчера се одржал состанок на лица од двете компании, на кој е одлучено да се протестира во текот на утрешниот ден. Тој вели дека целата работа околу решавањето на нивниот проблем се одолговлекува, а тие се без работа и имаат трошоци.

На протестот ќе се бара средба со директорот на ЈСП, а се подготвуваат и барања за прием до Град Скопје и до Владата.

МИА го контактираше и Ленин Јовановски од „Слобода превоз“, кој кажа дека тој лично не е информиран за протест што ќе се одржи утре пред седиштето на ЈСП во Автокоманда.

Руски напади врз станбени и деловни објекти во Херсон

Украина - Херсон регион, декември 2022

Руските напади во изминатите 24 часа беа насочени кон цивилната инфраструктура во областа Берислав во јужната украинска провинција Херсон, при што се оштетени неколку куќи и згради на фарми, изјава на 29 јануари началникот на областа, Володимир Литвинов.

„Нема жртви меѓу цивилното население од руските напади во Берислав, и селата Милове и Тиахинка“, соопшти официјалниот претставник на Телеграм.


Украинската војска си го поврати десниот брег на регионот Херсон во текот на летото и есента 2022 година. Регионалниот центар беше ослободен на 11 ноември. Речиси веднаш потоа, руските трупи почнаа да го гранатираат Херсон и областите во регионот контролирани од украинската влада.

Скоро цела година Украина води војна против Русија, која ја почна инвазијата врз украинска територија на 24 февруари минатата година.

Турција ги предупреди граѓаните на можни дискриминаторски напади во Европа и САД

Турско знаме

Турција ги предупреди своите граѓани за можни дискриминаторски напади во Европа и САД по серијата исламофобични инциденти и откако Шведска, Норвешка и Данска издадоа предупредувања до своите граѓани да избегнуваат големи собири во Турција.

„Граѓаните кои живеат или патуваат во Европа или САД треба да бидат внимателни и да избегнуваат области со големи демонстрации“, соопшти турското Министерство за надворешни работи.

„Неодамнешните исламофобични и расистички дејствија против Турција, извршени од групи поврзани со терористички организации, покажаа опасно ниво на верска нетрпеливост и омраза во Европа“, се додава во соопштението.


Предупредувањата беа издадени набргу откако министерствата за надворешни работи на Шведска, Норвешка и Данска ги предупредија своите граѓани да избегнуваат големи собири во Турција поради неодамнешните тензии.

Николоски – Бугарските барања немаат крај

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски

Новата декларација на Комисијата за надворешни работи на Бугарското собрание е најдобар доказ дека бугарските барања немаат крај, а клучниот проблем е што нашата Влада не ја почитува Декларацијата изгласана во македонскиот Парламент каде се исцртуваат македонските црвени линии, смета потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски на денешната прес конференција.

Собраниската Комисија за надворешни работи во Бугарското собрание усвоила Декларација со осуда за „актите на насилство врз Бугарите, нивните клубови и организации“, во која се осудува насилството врз Христијан Пендиков, секретар на бугарскиот клуб во Македонија, Цар Борис Трети.

Од ВМРО-ДПМНЕ бараат власта да ги испита наводите дека здруженија, фондации, поединци и странски агентури се вмешани во провокациите кон земјава и да го истражи финансирањето на бугарските клубови, а Бугарија да ги почитува пресудите од Стразбур.

Односите меѓу Македонија и Бугарија се напнати во изминатите повеќе од две години, откако Софија започна со блокада на македонските евроинтеграции во 2019 година.

Блокадата делумно се надмина летоска и преговорите на земјава со ЕУ почнаа, но Бугарија го условува отворањето на поглавјата со внесување на Бугарите во македонскиот Устав, за што во моментов го нема потребното двотретинско мнозинство.

Односите меѓу Македонија и Бугарија, повторно станаа „жешка“ тема, откако минатата недела беше претепан Христијан Пендиков, секретар на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ од Охрид. По овој настан, но и по изјавите на бугарскиот европратеник Александар Џамбаски дека „Македонија е бугарска“, се затегнаа односите меѓу Скопје и Софија.

Ѓоковиќ ја освои 10-тата титула во Мелбурн и 22-от Гренд слем трофеј

Новак Ѓоковиќ слави со трофејот по победата во последниот меч против Гркот Стефанос Циципас

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ денеска ја освои 10-тата титула на Отвореното првенство на Австралија и 22-от Гренд слем трофеј во кариерата, откако во финалето во Мелбурн го совлада четвртиот тенисер во светот Стефанос Циципас после три сета – 6:3, 7:6 и 7:6. Мечот траеше 2 часа и 56 минути.

Со овој 22-ри Гренд слем трофеј во 33-то финале, 35-годишниот Ѓоковиќ се изедначи со рекордерот, Шпанецот Рафале Надал по бројот на титули. Со оваа победа, Србинот се врати на првото место на АТП листата.

Ѓоковиќ не се натпреваруваше на Австралија опен минатата година, откако беше депортиран од земјата зашто не бил вакциниран против Ковид-19. Владините мерки за влез во земјата оттогаш се олеснија, па тој доби виза за настап годинава и покрај тоа што не е вакциниран.


Неговиот татко Срѓан Ѓоковиќ, не присуствуваше на финалето во Мелбурн, по контроверзиите околу фотографиите на кои позира со руско знаме со Владимир Путин. Тој се соочи со повици, предводени од Украина, да добие забрана за присуство на Грен слем.

Циципас по втор пат игра финале на Гренд слем турнир и по вторпат изгуби од Ѓоковиќ. Претходно, тие играа во финалето на Ролан Гарос во 2021, кога грчкиот тенисер имаше два сета предност, но изгуби после 5 сета.

Битиќи – Увоз на работници ако сакаме забрзан економски раст

Вицепремиерот Фатмир Битиќи

Дојдено е времето да ја отвориме дискусијата за потребата од увоз на работна сила, порача вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи на гостувањето на регионалната телевизија Блумберг Адрија.

Битиќи рече дека недостигот на работна сила се решава со доквалификација и преквалификација на одредена група невработени за да се прилагодат на потребите на пазарот, но оти дополнително ќе мора да се најде начин да се надополни одливот на работници.

„На пазарот на труд има недостиг на работна сила и мора да одговориме на тој предизвик ако сакаме да имаме забрзан економски раст“, посочи Битиќи.


Стапката на невработеност во Македонија е околу 14 отсто. Според Агенцијата за вработување, во земјава има над 113 илјади активни невработени и уште други 46 илјади луѓе кои бараат работа. Бизнисмените, пак, долго време се жалат дека овие невработени ги немаат потребните вештини кои им се потребни.

Битиќи вели дека тие невработени не одговараат на потребите во некои сектори кои бараат специфични квалификации.

Украина воведе санкции против 182 руски и белоруски компании

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, Киев, Украина, 28 јануари 2023

Украина воведе санкции против 182 руски и белоруски компании, но и против три лица. Ова се најновите чекори на украинскиот претседател Володимир Зеленски во обидите да ги блокира врските на Москва и Минск со неговата земја.

„Нивниот имот во Украина е блокиран, нивниот имот ќе се користи за наша одбрана“, рече Зеленски во видео-обраќање во сабота, 28 јануари, пренесува Ројтерс.

Санкционираните компании главно се занимаваат со транспорт на стоки, изнајмување возила и хемиско производство, се наведува во списокот објавен од Украинскиот национален совет за безбедност и одбрана.

Украина санкционираше стотици руски и белоруски поединци и компании по почетокот на руската инвазија на Украина, во февруари минатата година.

Советот на Европската унија (ЕУ) на 27 јануари ги продолжи санкциите за одредени сектори на руската економија за шест месеци, до 31 јули.

Санкциите, кои првпат беа воведени во 2014 година, по анексијата на полуостровот Крим, беа значително продолжени од почетокот на руската инвазија на Украина во февруари 2022 година.

Санкциите вклучуваат ограничувања на трговијата, финансиите, технологијата, индустријата, транспортот и луксузните стоки.

Мрежата за трансакции SWIFT е прекината за неколку руски банки, а емитувањето на одредени содржини од Русија е суспендирано.

Во Македонија 150 жени годишно заболуваат од рак на грло на матката

Клиника за онкологија и радиологија Скопје.

Во Македонија во просек секоја година 150 жени заболуваат од рак на грло на матката, а 20 жени ја губат битката со оваа болест, информираат од Министерството за здравство.

Во светски рамки, пак, ракот на грлото на матката е четврт најчест канцер кај жените, со над 600 илјади нови случаи секоја година.

Специјалната претставничка на СЗО за Северна Македонија и шефица на Канцеларијата на СЗО во Скопје, д-р Ане Јохансен, вели дека примарната причина за карцином на грлото на матката е хуманиот папилома вирус (ХПВ).

Како што потенцира, помеѓу факторите на ризик се вбројуваат и возраста од првата бременост, три или повеќе полнорочни бремености, пушење цигари, ослабен имунолошки систем, ХИВ инфекција или присуство на други сексуално преносливи инфекции.

Карцином на грло на матка најчесто се развива кај жените од 20 до 45 години.

Во рамки на месецот за подигање на свеста за карциномот на грлото на матката, главните пораки кои ги упатува претставничката на СЗО се задолжително информирање и едукација на жените за карциномот на грлото на матката, скрининг преглед и вакцинирање со две дози до ХПВ вакцината.

Таткото на Ѓоковиќ не присуствува на финалето на Австралија опен

Срѓан Ѓоковиќ, татко на тенисерот Новак Ѓоковиќ

Таткото на тенисерот Новак Ѓоковиќ, не присуствуваше на финалето на Австралија опен во неделата, по контроверзиите околу сликите на кои позира со руско знаме со Владимир Путин.

Срѓан Ѓоковиќ не седеше во ложата покрај теренот за да го гледа настапот на својот син во финалето со Стефанос Циципас.

Местото во ложата до мајката на Новак, Дијана, на кое обично седи татко му, беше празно.

Срѓан Ѓоковиќ реши да го прескокне полуфиналето на Мелбурн Парк, откако се соочи со повици, предводени од Украина, да добие забрана за учество на Грен слем. Тој изјави дека „сака само мир“.

На видео објавено на проруски профил на Јутјуб се гледа како тој позира со маж кој држи руско знаме со ликот на претседателот Путин на него.

Новак Ѓоковиќ потоа го бранеше својот татко, велејќи дека имало „погрешно толкување“ на сликите. Тој вели дека неговиот татко „нема никаква намера да поддржи какви било воени иницијативи“.

Амбасадорот на Украина во Австралија, Васил Мирошниченко, побара на Срѓан Ѓоковиќ да му се одземе акредитацијата.
Новак Ѓоковиќ, пак, во неделата го доби воведниот сет со 6-3 против Циципас.

За Ѓоковиќ, ова е шанса да ја освои својата 10-та титула на Австралија опен една година откако не му беше дозволено да се натпреварува во Мелбурн Парк, бидејќи не беше вакциниран против ковид-19. За 35-годишниот српски играч, тоа ќе биде и 22. Грен слем титула во поединечна категорија, изедначувајќи го со Рафаел Надал за машки рекорд.

Ќучук - Има надворешни фактори кои не сакаат Софија и Скопје да бидат во добри односи

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент, европратеникот Илхан Ќучук

Бугарскиот европратеник и известувач за Северна Македонија во Европскиот парламент, Илхан Ќучук вели дека има надворешни фактори кои не сакаат Бугарија и Северна Македонија да бидат во добри односи.

„Тоа се оние луѓе кои не сакаат Северна Македонија да биде дел од Европската унија. Тоа се оние луѓе кои не сакаат нашата држава да има влијание бидејќи ставањето вето значи дека Бугарија нема пријатели на Балканот, во ЕУ“, изјави Ќучук за првата бугарска приватна телевизија „БТВ“.

Последната ескалација меѓу Бугарија и Северна Македонија ќе биде добредојдена за многу трети фактори, коишто ќе видат шанса тука да се одржи еден перманентен конфликт, вели и министерот за надворешни работи на Северна Македонија, Бујар Османи во интервју за Радио Слободна Европа.

Ќучук е категоричен дека мора да инсистираат во Северна Македонија да има владеење на правото и високи демократски стандарди.

„Се додека не се признаваат правата на луѓето кои се сметаат за Бугари, тензијата ќе продолжи“, вели Ќучук.

Тој вели дека треба да се поттикнат сите обид за намалување на тензиите, како од бугарската држава, тука и во Скопје, за да се најде решение за проблемот.

Посочува дека Бугарија е во Европската Унија веќе 17 години, а, како што вели, не може да се приклучи на блокот за важни теми, вклучително и за обезбедувањето на воена помош за Украина и за клучните реформи во ЕУ.

Односите меѓу Македонија и Бугарија се напнати во изминатите повеќе од две години, откако Софија започна со блокада на македонските евроинтеграции во 2019 година. Но во последните недели односите повторно се затегнати откако беше претепан Христијан Пендиков, секретар на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ од Охрид и по изјавите на бугарскиот европратеник Александар Џамбаски дека „Македонија е бугарска“.

Потоа Софија го повлече на неодредено време амбасадор од Скопје и се закани со можно ново вето на македонските евроинтеграции.

Предизвик за бугарско-македонските односи сега е и чествувањето на револуционерот Гоце Делев, на денот на неговото раѓање 4 февруари. За активностите за одбележување на датумот в понеделник во Скопје ќе разговараат властите на двете земји.

Најмалку 51 загинати во две несреќи во Пакистан

Спасувачи собираат остатоци од изгорениот автобус по несреќата во Пакистан, 29 јануари 2023.

Најмалку 51 лице загинаа во две одделни сообраќајни несреќи во западен Пакистан во неделата, кога автобус падна од мост и одделно се преврте чамец во кој имало деца.

Засега е потврдено дека 41 лице загинаа кога автобус падна од мост во југозападен Пакистан, а потоа се запали, изјави владин претставник на 29 јануари.

Високиот функционер во областа Лазбела во провинцијата Балучистан, Хамза Анџум, рече дека тројца луѓе биле спасени, а се претпоставува дека автобусот превезувал 48 патници.

Автобусот удрил во столб на мостот и излетал од курсот.

Лошите автопатишта, слабите безбедносни мерки и несовесното возење придонесуваат за мала безбедност на патиштата во Пакистан.

Најмалку 10 ученици загинаа во несреќа со брод во северозападниот дел на Кибер Пахтунхва, соопштија официјални лица. А се трага уште по девет, кои се водат како исчезнати, соопшти локалната полиција, а операцијата за спасување е во тек.

Претставникот на локалната полиција во Кибер Пахтунхва, Мир Рауф за АФП изјави дека сите мртви досега извлечени од езерото биле на возраст меѓу седум и 14 години.

Тој рече дека се спасени уште 11 деца, од кои шест се во критична состојба, а се трага по уште девет ученици.

Според проценките на Светската здравствена организација, повеќе од 27.000 луѓе загинале на патиштата во Пакистан во 2018 година. Во Пакистан вообичаени се и несреќите со пловни објекти, оти се стари и преоптоварени и ја губат стабилноста.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG