Достапни линкови

Заев: Дуел со Мицкоски во секое време, но прво да каже дали го поддржува Преспанскиот договор


Премиерот Зоран Заев денеска уште еднаш повтори дека прифаќа телевизиски дуел во кое било време и во кој било медиум со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски само доколку тој претходно се изјасни дали е за членство во НАТО и ЕУ преку прифаќање на Преспанскиот договор, а ако не е за тоа, треба јасно да го каже и да понуди алтернатива.

Мицкоски, пак, преку Фајсбук му одговори дека само бара изговори и банални оправдувања.

„Велите да сум ја кажел алтернативата, ќе ви ја кажам, тоа е вие да си заминете од власт, веднаш и што побрзо, затоа што со Вас Македонија тоне во црнила и драматично губи, имаме држава пред економски банкрот, за сè останато ќе чуете на дебатата која се надевам дека ќе ја прифатите“, напиша Мицкоски на Фејсбук.

XS
SM
MD
LG