Достапни линкови

Украина планира да испрати воени бродови во Керчскиот Теснец


Илустративна фотографија Мост, кој е изграден за поврзување на рускиот дел со полуостровот Крим, Керчскиот теснец, Крим, 26 ноември 2018 година

Украина ја обвинува Русија дека продолжува да го блокира Керчскиот Теснец што го поврзува Црното Море со Азовското Море, предупредувајќи дека наскоро ќе испрати повеќе бродови во тој премин.

Предупредувањето на украинското Министерство за одбрана може да доведе до уште една воена конфронтација во областа каде што Русија заплени три украински воени брода и 24 морнари на 25 ноември. Украинската служба за гранична служба соопшти дека повеќе од 140 украински цивилни бродови се заглавени на двете страни од теснецот како резултат на прекумерни проверки и одложувања од страна на Русија. Тој ја обвини Русија за создавање на тесно грло за украинските бродови кои пловиле меѓу Азовското Море и Црното Море. Поплаките се случија три дена откако украинскиот министер за инфраструктура, Володимир Омељан, објави дека Русија "делумно" ги деблокирала пристаништата на Азоввското Море во Украина - дозволувајќи украинскиот брод да помине низ теснецот за првпат од 25 ноември. Украинските морнари остануваат во руско заробеништво и покрај меѓународниот повикува на нивно ослободување.

XS
SM
MD
LG