Достапни линкови

Меѓународната заедница е загрижена за притисокот врз судството


илустрација, судско рочиште

„Меѓународната заедница е загрижена за притисокот врз судството, во изјави на политичари. Меѓународната заедница очекува лидерството на судството да постапува во насока на одбрана на независноста на судството“ велат за РСЕ извори од дипломатските кругови. Тие не посочуваат конкретно за кои изјави станува збор.

Инаку, на неодамнешните протести пред Владата опозицијата обвинуваше дека „луѓето од судовите и обвинителството ќе пропеат за тоа, кој од власта ги уценувал за да ги гонат дел од членовите на ВМРО-ДПМНЕ.“

XS
SM
MD
LG