Достапни линкови

Екс-директорот на УБК Атанасовски повикан да сведочи за 27 април: Не се сеќавам каде бев


Александар Василевски Нинџа го повика Атанасовски како сведок на неговата одбрана

Како сведок на одбраната на Александар Василевски - Нинџа, кој денеска пред судот изјави дека настаните во Собранието од 27 април биле високи функционери на ВМРО-ДПМНЕ, беше донесен и поранешниот директор на УБК, Владимир Атанасовски.

Тој пред Судот изјави дека „не се сеќава точно каде бил непосредно пред настанот“ и не одговараше директно на прашањата на судијата - каде бил, што правел и какви мерки презел како директор на УБК за време на случувањата во Собранието, лани на 27 април.

По ова, судијката Добрила Кацарска побара судската полиција да го изнесе Атанасовски од судницата. Следниот сведок во одбраната на Василевски е Веле Петрушевски.

На Атанасовски вчера му беше одреден 30-дневен притвор.

Претходно, Василевски пред Судот изјави дека „Митко Чавков, Билјана Бришковска – Бошковски, Спиро Ристовски, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски биле дел од, како што рече, парамилитантниот, односно командно-оперативен штаб кој ги организирал насилствата во Собранието на 27 април минатата година, и додаде дека подоцна во тој штаб дошол и директорот на УБК, Владимир Атанасовски.

XS
SM
MD
LG