Достапни линкови

Мијалков на прво судење по притворот


Поранешниот директорот на УБК Сашо Мијалков

Девет дена откако беше притворен поранешниот директорот на УБК Сашо Мијалков денеска прв пат беше донесен од истражниорт затвор во судот на рочиште за „Трезор“.

Пред и за време на рочиштето за нелегалната набавка на опрема за прислушување за УБК пред судот имаше униформирани специјалци.

СЈО побара притвор за Мијалков врз основа на оперативни сознанија дека се подготвувал за бегство, но и допис на Управата за финансиско разузнување дека поседува над 11 милиони евра на две туѓи сметки.

Мијалков беше притворен на 20 ноември, една недела откако избега во Унгарија неговиот братучед, експремиерот Никола Груевски и доби политички азил од тамошните власти.

XS
SM
MD
LG