Достапни линкови

За Мицотакис најголем проблем се македонскиот јазик и идентитет


Претседателот на опозициската партија, Нова демократија, Кирјакос Мицотакис

Претседателот на опозициската партија, Нова демократија, Кирјакос Мицотакис на денешната прес-конференција во рамките на 83-от Меѓународен саем во Солун истакнал дека најголемиот проблем во договорот за името се македонскиот јазик и идентитет.

„Од моментот кога имаме признавање на македонски јазик и македонска националност, прашање на време е оваа земја да се нарекува чисто Македонија. Таму е суштината на проблем и таму јас го лоцирам и вистинскиот проблем што е поврзан со иредентизмот на Скопје“, изјавил Мицотакис.

XS
SM
MD
LG