Достапни линкови

Сиријците гласаат на локалните избори за прв пат по 6 години


Парламентарните избори во Сирија во 2016 година

Граѓаните во реоните кои се под контрола на сириските власти гласат на локалните избори за прв пат по повеќе од шест години. Околу 40 илјади кандидати се пријавени за речиси 18 500 места во локалните власти.

Министерството за локална администрација ги повика Сиријците масовно да излезат и да гласаат и со тоа да покажат дека ќе останат обединети пред заканата на тероризмот. Гласање нема да се одржи надвор од реоните кои не се под контрола на властите, вклучително и во покраината Идлиб.

XS
SM
MD
LG