Достапни линкови

Избран новиот претседател на Парламентот во Ирак


Мухамед ал Халбуси

Ирачкиот парламент го избра сунитскиот пратеник Мухамед ал Халбуси за нов претседател на законодавниот дом со што се постигна чекор нанапред во формирањето на новата влада по месеци тензични преговори.

Неговиот избор го одбележува започнувањето на просесот од 90 дена за финализирање на новата влада. Халбуси беше поддржан од проиранскиот блок на Алијансата за освојување на Хади ал Амери, која е коалиција од поранешни паравоени борци.

XS
SM
MD
LG