Достапни линкови

Парада на гордоста во Белград


Подготовки за денешното одржување на парада на гордоста во Белград

Активисти и поддржувачи на ЛГБТИ заедницата се очекува денеска да одржат парада на гордоста во центарот на Белград во услови на зголемено полициско обезбедување.

Парадата е дел од белградската недела на гордоста на која ќе бидат прикажани филмови, изложби, а ќе се одржат и конференции и дебати. Организаторите на настанот под слоганот „Кажи да“ ќе соопштат и низа барања до Владата за остварување на правата на ЛГБТИ заедницата.

XS
SM
MD
LG