Достапни линкови

Албанската опозиција со услов за учество на локалните избори


Знамето на Албанија

Лидерот на Демохристијанската партија, која е дел од обединетата албанска опозиција, Нард Ндока изјави дека опозициските партии нема да учествува на локалните избори, доколку не се спроведе процес на проверка на потеклото на имотот на политичарите и нивна евентуална поврзаност со криминални групи.

Ндока нагласи дека опозицијата бара гаранција дека тоа ќе биде спроведно, бидјеќи нема доверба ао алабснкиот премиер Еди Рама и не верува дека следните избори ќе бидат слободни, фер и демократски.

Опозицијата до албанскиот Парламетот веќе поднесе и Предлог-закон за проверка на потеклото на имотот на политичарите. Досега со ваквиот процес беа опфатени само судиите, јавните обвинители и вработените во полицијата.

XS
SM
MD
LG