Достапни линкови

Блокади, протести и пукање за време на посетата на Вучиќ на Косово


Блокада кај косовското село Бање, од каде требало да помине колоната на претседателот Вучиќ

Неколку стотини Албанци, меѓу кои и ветерани на ОВК, утринава го блокираа патот со багери и шлепери кај селото Трнава кон селото Бање во општина Србица, каде требаше да помине државната колона на српскиот претседател Александар Вучиќ, кој е во дводневна посета на Косово, објави српската државна телевизија РТС, и додаде дека во селото Трнава се слушнале и истрели.

Како што јави РТС, а на чии информации се повикуваат и светските новински агенции, по истрелите во селото Трнава, полицијата ја запрела колоната на Вучиќ на пат кон селото Бање. Патот од Трнава кон Бање е рутата по која српскиот претседател Александар Вучиќ требаше денеска да помине, но патот бил блокиран од демонстранти и со неколку камиони. Демонстраните носеле транспаренти против посетата на Вучиќ на Косово.

Српскиот претседател во врска со истрелите изјави дека „работите треба да се решаваат со зборови и ум, а не со оружје“, јави РТС.

„Уште посилно сум определен за зачувување на мирот и српските институции и народот на Косово“, изјавил Вучиќ во Косовска Митровица.

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин изјави денеска Војската на Србија ќе ја почитува одлуката на претседателот и врховен командант и се што тој ќе нареди ќе биде спроведено.

„Претседателот е врховен командант на Војската на Србија и се што ќе рече тој ќе биде спроведено. Може да нареди употреба на војска и тоа ќе биде спроведено. Он е тој што ќе одлучи за тоа. Ако треба да се заштити неговата безбедност или да помине до место каде што сака, тоа ќе биде обезбедено“, рече Вулин.

XS
SM
MD
LG