Достапни линкови

САД воведе нови санкции за Русија поради сајбер активности


Соединетите Држави денеска воведоа санкции за двајца руски државјани, како и за една руска и една словачка компанија во рамките на програмата против злонамерни сајбер активности. Во соопштението на својата веб-страница, американското министерство за финансии објави дека тие биле санкционирани од страна на компанијата "Вела-Марин" (Вела-Марин) со седиште во Санкт Петербург и словачката компанија "Лачно". На листата исто така беа санкционирани две лица: Марина Игоревна Царева и Антон Александрович Нагибин, кои и помогнале на компанијата "Дајветехноносервис" (Divetechnoservice) да избегне претходни санкции. Соединетите Држави во јуни воведоа санкции за компанијата "Дајветеносервис" за купување подводна опрема и системи за нуркање за руските владини агенции, вклучувајќи ја и разузнавачката служба.

Администрацијата на американскиот претседател Барак Обама воведе санкции за ФСБ во декември 2016 година, наведувајќи го како причина агресивното вознемирување на американските официјални претставници и сајбер операциите за време на претседателските избори во таа земја, забележува Ројтерс.


XS
SM
MD
LG