Достапни линкови

Тачи побара од Меркел поддршка за признавање на Косово


Косовскиот претседател Хашим Тачи

Косовскиот претседател Хашим Тачи денеска на Твитер ја поздрави изјавата на германската канцеларка Ангела Меркел дека не треба да се менуваат границите во Западен Балкан. Тачи и некои српски политичари се залагаа за корекција на границата на Косово.

Тој порача дека сега очекува Меркел и Европската унија да ги убедат земјите кои не го признаваат Косово и Србија да го признаат Косово во границите кои ги има. Според него, што побргу се постигне тоа, толку подобро ќе биде за регионот.

XS
SM
MD
LG