Достапни линкови

Обвинителството отвори предмет за јавните набавки во Министерството за здравство


Основно јавно обвинителство во Скопје.

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поведе предистражна постапка по допрен глас, заради постоење на индиции за повреда на законот при постапки на доделување на договори за јавни набавки во Министерството за здравство, соопшти денеска Обвинителството.

Оттаму наведуваат дека предистражната постапка е резултат на објавените написи од страна на повеќе медиуми во врска со неправилностите при спроведување на постапките за јавни набавки во Министерството за здравство.

„Предметот се однесува на постапката за јавна набавка за биореагенси и тестови на крв во износ од 35 милиони евра и за набавка на лекови од веледрогерија за потребите на јавните здравствени установи без тендерска постапка во износ од 24,6 милиони денари“, велат од Обвинителството.

XS
SM
MD
LG