Достапни линкови

Убиени авганистански војници во напад на милитанти


Илустрација: Припадници на Авганистанската армија.

Локален претставник од Авганистан изјави дека најмалку 11 војници се убиени за време на напад на милитанти врз контролен пункт во западниот дел на земјата.

Портпаролот на гувернерот на пропвинцијата Фарах, Мохамед Насер Мехри, рече дека четри војници биле ранети во денешна престрелка во областа Бала Булук.

Исто така девет милитанти биле наводно се убиени и 13 повредени. Засега ниту една група не презема одговорност за нападот, но Мехри ги обвинува Талибанците за нападот наведувајќи дека групата скоро ги засилила офанзивните акции во провинцијата.

Во провинцијата Хелманд на југот на земјата, бил убиен полицаец од страна на бомбаш самоубиец во автомобил кој го погодил пунктот истиот ден, изјави портпаролот на гувернерот на провинцијата Хелмонд. 11 други полицајци и војници биле повредени во нападот кој се случил пред главниот град на провинцијата Лашкар гах. Засега ниту една група не презема одговорност за нападот.

XS
SM
MD
LG