Достапни линкови

Над 74 загинати во бомбашки напади во Пакистан


Повредени во бомбашки напад во Пакистан

Најмалку 74 лица загинаа, меѓу кои и политичар , а повеќе од 150 се повредени во два одделни бомбашки напади поврзани со изборите во Пакистан, објавија властите. Пакистанската полиција соопшти дека бомбашот-самоубиец го нападнал конвојот за кампања во близина на југозападниот град Квета, при што загинале најмалку 70 лица, вклучувајќи го и Сирај Раисани, кандидат што се кандидираше на општите избори на 25-ти јули. Најмалку 120 лица се повредени во тој напад.

Министерот за внатрешни работи, Хајдер Али Шико, потврди дека Раисани, кој бил член на партијата Балочистан Авами, почина. Претходно истиот ден, најмалку четири лица загинаа, а најмалку 32 беа ранети во експлозија на бомба насочена кон друг кандидат. Полицијата соопшти дека цел на експлозијата бил конвојот во кој се наоѓал поранешниот министер за домување и работи Акрам Кан Дурани, кој избегал неповреден.

XS
SM
MD
LG