Достапни линкови

Захарова: Лавров засега не ја откажува посетата на Грција


Министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров

Руското Министерство за надворешни работи сооптши дека ресорниот министер Сергеј Лавров засега не планира да ја откаже есенската посета на Грција и покрај одлуката на Атина да протера двајца руски дипломати и да им забрани влез на уште двајца.

Грција ги обвини руските дипломати дека се мешале во внатрешните грчки политички прашања, а според грчките медиуми, тие поттикнувале протести против договорот меѓу премиерите на Маједонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас за името.

Портпаролката на руското Министерство, Марија Захарова изјави дека поканата за средба со грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас била добиена пред неколку месеци и засега се уште се планира за наесен.

XS
SM
MD
LG