Достапни линкови

Албанија со честитки до Македонија за поканата за НАТО


Албанскиот претседател Илир Мета

Албанскиот претседател Илир Мета на Твитер упати честитки до Македонија за добиената покана за членство во НАТО.

„Самитот на НАТО во Брисел ја зајакна значајната трансатлантска поврзаност преку поангажирачки одлуки за сите. Ја поздравувам добиената покана за членство на идната Република Северна Македонија, катализатор за поголема безбедност и стабилност во Западен Балкан“, напиша Мета.

Добивањето на поканата ја поздрави и премиерот Еди Рама.

„Високо оценувајќи го договорот постигнат меѓу Атина и Скопје, Албанија го поддржува почетокот на процедурите за што побрзо членство во НАТО на Република Северна Македонија“, напиша Рама на Фејсбук.XS
SM
MD
LG