Достапни линкови

Русија ќе одговори на протерувањето на нејзини дипломати од Грција


Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова изјави дека протерувањето на двајца руски дипломати од Грција нема добро да се одрази на односите меѓу двете земји. Таа најави и дека Русија ќе одговори на таквата одлука.

„Тргнуваме од фактот дека билатералните односи имаат сопствена вредност, тоа не се виртуелни односи туку за практична интеракција за доброто на двата народи“, изјави Захарова.

Протерувањето на двајцата руски дипломати од Грција е под образложение дека се мешале во внатрешните работи на земјата.


XS
SM
MD
LG