Достапни линкови

Руско МНР: Присилно влегување на Македонија во НАТО


Премиерот Зоран Заев со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг

Руското министерство за надворешни работи денеска уште еднаш повтори дека се противи на членството на Македонија во НАТО и проширувањето на Алијансата.

"Присилното влегување на Македонија во НАТО само потврдува дека политиката на "отворени врати" сама по себе стана цел и алатка за контрола на геополитичката територија", се наведува во соопштението на руското МНР .

Според министерството, плановите на НАТО за зајакнување на воената активност ги продлабочува поделбите и ги интензивира тензиите во Европа. НАТО, како што е наведено, се претставува како дефанзивен сојуз, но го интензивира купувањето на офанзивно оружје.

XS
SM
MD
LG