Достапни линкови

Трамп очекува Иран да одговори на загриженоста на САД за безбедноста


Американскиот претседател Доналд Трамп

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави денеска дека очекува повик од иранските власти во иднина со понуда за ублажување на загриженоста на Вашингтон за безбедноста. Тој говорејќи на прес конференција за време на НАТО самитот во Брисел порача дека Техеран ги третира САД сега со поголема почит отколку во минатото.

„Јас знам дека тие имаат многу проблеми и оти нивната економија се урива“, рече Трамп. Според него, во одреден момент Иран ќе го повикаат и ќе побараат да се договорат со САД. Во меѓувреме американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави дека сојузниците на САД треба да помогнат во спроведувањето на поголем економски притисок врз Иран.

XS
SM
MD
LG