Достапни линкови

Договорот за името, причина за протерување двајца руски дипломати од Грција


Грција ќе протера двајца руски дипломати и ќе забрани влез на уште двајца за активности што не се во согласност со нивниот статус, објави денеска грчкиот весник Катимерини. Засега нема официјaлeн коментар од грчките власти, како и од руската амбасада во Атина. Според Катимерини, Атина го презела овој потег откако почувствувала обиди на руските дипломати да го поткопаат Договорот со Македонија, за спорот околу името.

XS
SM
MD
LG