Достапни линкови

Помпео - Разговорите во Пјонгјанг беа „продуктивни“


Американскиот државен секретар Мајк Помпео во Северна Кореја.

Американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави дека дводневните разговори во Пјонгјанг за поставување временска рамка за денуклеаризација на Северна Кореја биле „продуктивни“. Тој рече дека разговорите со високиот севернокорејски претставник Ким Јонг Чол биле водени „со добра волја“ и дека во некои области бил постигнат „голем напредок“.

„Мислам дека постигнавме напредок во секој елемент од нашиот разговор“, рече Помпео за време на летот кон Токио.

Сепак, тој нагласи дека има уште работа во другите области, од кои голем дел ќе биде завршена од работните групи што двете страни ги формираа за справување со конкретните прашања. Помпео рече дека тим од Пентагон ќе се сретне со севернокорејски претставници на 12 јули на границата меѓу Северна и Јужна Кореја, каде ќе разговараат за враќање на останките на американските војници загинати за време на Корејската војна.

Ова е прва посета на Помпео на Северна Кореја по Самитот меѓу претседателот Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун во Сингапур на 12 јуни.

XS
SM
MD
LG