Достапни линкови

САД загрижени за заминувањето на Србите од косовските сили


Знамето на Косово

Американскиот амбасадор во Приштина, Грег Делави денеска изрази загриженост поради зачестените барања на косовски Срби за напуштање на безбедносните сили на Косово (ФСК). Тој порача дека притисоците и заплашувањата од надвор врз Србите припадници на безбедносните сили на Косово мора да престанат.

„Заплашувањата од надвор на припадниците на ФСК се неприфатливи. Различноста на ФСК е модел за земјата. Тоа треба да се слави, а не да се уништува“, напиша Делави на Твитер.

XS
SM
MD
LG