Достапни линкови

ОБСЕ со осуда за одлуката на рускиот суд за РСЕ


Лого на Радио Слободна Европа

ОБСЕ ја осуди одлуката на рускиот суд во која се наведува дека Радио Слободна Европа го прекршила контроверзниот закон на „странски агенти“. Судот му нареди на РСЕ да плати 100.000 рубљи (1.600 долари), откако беше отфрлено барањето на адвокатот на компанијата да го одложи сослушувањето.

„Одлуката на судот јасно покажува дека законот на „странските агенти“ непотребно ја попречува работата на медиумите и го стеснува просторот за слобода на медиумите во Руската Федерација", наведува Харлем Дезир, претставникот на ОБСЕ за слобода на медиумите во соопштението.

Пресудата беше изречена по осум месеци откако Министерството за правда ги означи како „странски агенти“ РСЕ, Гласот на Америка и неколку други медиумски организации.

XS
SM
MD
LG