Достапни линкови

ЕУ ги продолжи санкциите кон Русија до јануари 2019


Илустративна фотографија.

Европската унија официјално ги прошири економските санкции кон Русија до 31 јануари 2019 година, кои првично беа воведени по руската анексија на Крим во 2014 година и поддршката на сепаратистите во источна Украина.

Проширувањето денеска беше финализирано и доаѓа откако лидерите на ЕУ едногласно се согласија да ги продолжат мерките за време на самитот на блокот на 29 јуни.

Мерките првенствено се насочени кон банкарскиот и енергетскиот сектор на Русија.

На самитот на ЕУ, германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон ги информираа колегите од ЕУ за состојбата околу имплементацијата на договорите од Минск, на кои се поврзани санкциите.

Договорите од Минск постигнати во 2014 и 2015 година во белорускиот главен град се со цел решавање на конфликтот и повикуваат на серија мерки за прекин на огнот во источна Украина, но не успеаја да се одржат.

XS
SM
MD
LG