Достапни линкови

Постигнат договор меѓу Владата и вработените во „Еурокомпозит“


Архива: Протест на работниците во фабриката Еурокомпозит во Прилеп.

Постигнат е договор меѓу вработените од Еурокомпозит и Владата, откако било договорено да им бидат исплатени две плати до петок и да се бара решение исто како што се решавало „Фени Индустри.“

Договорот е постигнат на денешната средба меѓу вработените и претставници на Синдикатот за индустрија, енергетика и рударство (СИЕР) со вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев.

„Владата презема обврска на ист начин како што се решаваше „Фени индустри“ да го решава и „Еурокомпозит“, бидејќи по кажувањето на вицепремиерот има заинтересирани компании кои сакаат да инвестираат“, изјави претседателот на СИЕР Пеце Ристевски по средбата.

Пред Владата почнаа беа псотавени шатори од штрајкувачите од Еурокомпозит. Тие бараа исплата на заостанатите 18 плати и придонеси за здравствено и пензиско осигурување за изминатите шест години.

XS
SM
MD
LG