Достапни линкови

Инфлацијата во Турција на рекордно ниво


Инфлацијата во Турција значително се зголеми во јуни, достигнувајќи 15,39 отсто, по претседателските и парламентарните избори, објави Институтот за статистика на Турција.

Според податоците на Институтот, потрошувачките цени се зголемени за 2,61 отсто од мај кога достигнаа највисоко ниво. Во мај инфлацијата изнесуваше 12,15 отсто, а во април 10,85 отсто.

Најголем месечен пораст на цените е забележан кај храната и безалкохолните пијалоци - 5,98 проценти. Најголем пораст на цените на годишна основа има кај транспортот - 24,26 проценти.

Според дел од турските медиуми, овој раст на инфлацијата е рекорден.

XS
SM
MD
LG