Достапни линкови

Еко-Герила - Ни се закануваат за да молчиме за „Југохром“


Движењето Еко-Герила од Тетово, денеска на прес-конференција, информираа дека до нивни членови и активисти биле испратени „финансиски понуди и пораки за нивната невладина организација да не реагира за Југохром“.

„За ова е известена полицијата и денеска баравме директна средба со премиерот Зоран Заев за да го информираме за овие закани и уцени. Информацијата ќе ја споделиме и со амбасадите и организациите кои не поддржаа во нашата мисија за почиста животна средина, како иинституциите на Европската Унија во Брисел. Валканите игри со мафијашки тенденциине само што нема да нè спречат туку напротив само нè мотивираат да не се откажуваме од нашата мисија. Граѓанската реакција ќе биде многу остра за секоја уцена од Југохром или од одредени кругови во Владата“, рече Аријанит Хоџа од Еко Герила.

Фабриката „Југохром“ во Тетово нема да биде пуштена додека не се постават филтрите за отпрашување, потврдија денеска премиерот Зоран Заев и вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев.

XS
SM
MD
LG