Достапни линкови

Во Мексико голема победа на левичарскиот претседателски кандидат


Андрес Мануел Лопез Обрадор

Првичните резултати од вчерашните претседателски избори во Мексико покажуваат дека Андрес Мануел Лопез Обрадор, познат како АМЛО однесол голема победа. 64 годишниот Обрадор кој вети радикални промени во политиката на неговата земја, ја искористи разочараноста на јавноста од корупцијата и насилствата на криминланните картери со дрога. Американскиот претседател Доналд Трамп му ја честита победата на Обрадор и на Твитер напиша дека би сакал да соработува со него.

XS
SM
MD
LG