Достапни линкови

Пакистанската влада го продолжи рокот за репатријација на бегалците


Пакистанската влада соопшти дека одобрила уште едно продолжување на крајниот рок за присилна репатријација на околу 2 милиони авганистански бегалци. Канцеларијата на премиерот објави дека федералната влада одлучила "да им даде привремено продолжување од три месеци на регистрираните бегалци присутни во земјата". Оттаму информираат дека прашањето ќе биде разгледано подоцна од страна на новата влада по изборите закажани за 25 јули. Владата во Исламабад минатата година објави дека сите авганистански бегалци мора да се вратат во нивната матична земја, но досега имаше најмалку три проширувања на крајниот рок , последниот требаше да истече на 30 јуни. За многу членови на авганистанските бегалски семејства, Пакистан е нивниот единствен дом. Авганистанците почнаа да бараат азил во Пакистан за време на војната во Авганистан од 1979 до 1989 година. Тие останаа во земјата откако Талибанците го презедоа Авганистан и ги следеа екстремистите од страна на коалицијата предводена од САД во 2001 година.

XS
SM
MD
LG