Достапни линкови

Одбиена кауција за напаѓачот на локалниот весник „Капитол газет“ во Мериленд


Џарод Рамос - обвинети за убистбата во локалниот весник во Мериленд.

38-годишниот маж обвинет за убиство на пет лица и сериозно ранување на неколку други во редакцијата на локалниот весник „Капитол газет“ во американската држава Мериленд, е обвинет за убиство по пет точки.

Џарод Рамос се појави денеска преку видео во судот за неговото сослушување за кауција, но судијата одлучи да остане во притвор без кауција.

Напаѓачот отвори на 28 јуни отвори оган врз редакцијата на весникот, со што се смета дека е најсмртоносниот напад врз новинари во САД.

Белата куќа и други политички лидери од САД го осудија нападот.

XS
SM
MD
LG