Достапни линкови

Турција- ослободен новинарот Мехмет Алтан


Илустрација-затвор во Турција

Турскиот суд денеска го ослободи новинарот Мехмет Алтан, јави турската новинска агенција Анадолија. Пред четири месеци Алтан беше осуден на доживотен затвор под обвинение дека го помагал обидот за државен удар во Турција во 2016 година. Алтан работеше во сега затворениот турски весник „Заман“, кој е поврзан со движењето на муслиманскиот свештеник Фетулах Ѓулен. Според турските власти, организацијата на Ѓулен е одговорна за неуспешниот обид за државен удар.

XS
SM
MD
LG