Достапни линкови

Турција ја обвини ЕУ за лицемерие


Турскиот претседател Ердоган со првите луѓе на ЕУ, Туск и Јункер

ЕУ уште еднаш демонстрира неправеден и нечесен однос кон Турција, обвини Анкара, откако Советот на Унијата вчера оцени дека преговорите кои ги води Турција за членство стагнираат, а земјата се повеќе се оддалечува од Унијата.

„Изјавите дека нашата земја се оддалечува од ЕУ се лицемерни и не се соодветни на ситуацијата“, се вели во соопштение на турското Министерство за надворешни работи.

Турција ги почна преговорите за членство во ЕУ пред 13 години.

XS
SM
MD
LG