Достапни линкови

Влада: ЕУ ја препозна Македонија како земја на позитивни промени


Влада на РМ

Од Владата по денешната одлука на Советот на министри на ЕУ за отворање на пристапни преговори со Македонија во јуни, 2019 година, соопштија дека ова е уште еден голем ден и признание за земјата.

„Европската Унија и лидерите на сите земји членки ја препознаа Република Македонија како земја на позитивни промени, на динамичен процес на реформи, на инклузивност и на општествен дијалог. Држава која со силна, добронамерна политичка волја ги решава споровите со соседите и земја на граѓани кои покажаа дека имаат јасно изразена визија за европска иднина“, се наведува во соопштението на владината прес-служба.

Од Владата порачуваат дека Патот на реформи и градењето на Македонија како држава по европски правила, е неповратен процес и останува на реформскиот курс.


XS
SM
MD
LG