Достапни линкови

Француските месари бараат полициска заштита од вегетаријанските активисти


Илустрација

Француските месари денеска од полицијата и од министерот за внатрешни работи Жерар Коломб побараа заштита поради нападите и насилствата од вегетаријанските активисти кои се противат на конзумирањето месо и одгледувањето животни во прехранбени цели.

„Сметаме на вашите услуги и на поддршката на целата влада за, што е можно побрзо, да престанат физичкото, вербалното и моралното насилство“ кое го трпат месарите, се наведува во писмото од француската Конфедерација на месарите и одгледувачите на животни во прехранбената индустрија.

Во соопштението се наведува дека е „шокантно“ тоа што дел од населението сака со сила да го наметне сопствениот начин на живот и идеологијата.

XS
SM
MD
LG