Достапни линкови

На обвинетите од 27 април ќе им суди Добрила Кацарска


Основниот Суд Скопје 1

Судијката Добрила Кацарска ќе го суди предметот за триесеттемина обвинети за насилствата во Собранието од 27 април.

Од судот за МИА потврдија дека предметот е распределен преку АКМИС и оти датумот за судењето ќе се знае наредните денови.

Кривичниот суд во петокот соопшти дека е прифатен обвинителниот акт за насилствата во Собранието.

Дваесет и осум лица се обвинети за кривично дело „терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста“, а две за помагање при вршење на истото кривично дело. Меѓу обвинетите се поранешниот министер за внатрешни работи Митко Чавков, пратеници, уметници...

XS
SM
MD
LG