Достапни линкови

Полска останува поддржувач на евроатлантските интеграции на Македонија


Зоран Заев

Полска и Македонија и понатаму, како пријателски земји, ќе бидат посветени на продлабочување на билатералната соработка во сите сфери и ќе ги интензивираат односите, особено во областа на економијата, безбедноста културата, туризмот... заклучиле премиерот Зоран Заев и полскиот амбасадор Јацек Мултановски, чиј мандат денеска завршува во Македонија.

Според соопштението од владината прес-служба, амбасадорот Мултановски рекол дека „е импресиониран од напредокот што Македонија го постигна последната година, посебно околу договорот со Грција околу спорот со името и изрази задоволство од претстојната посета на премиерот Заев, кој заедно со владина делегација, на 27 јуни ќе отпатува во Варшава и ќе се сретне со полскиот премиер Моравјецски“.

XS
SM
MD
LG