Достапни линкови

Првите обвиненија за ОВК наесен?


Првите обвиненија за воени злосторства направени од поранешната ОВК специјалниот суд би можел да ги поднесе во септември годинава, објави новинакста агенција „Танјуг“, повикувајќи се на информации објавени во весникот „Бота сот“.

Според наводите на весникот, Специјалниот судот веќе сослушал неколку сведоци, меѓу кои и еден сведок во Белгија, а во врска со убиства што се случиле по крајот на конфликтот во Косово.

Од канцеларијата на Специјалниот суд за злосторства на ОВК не ги коментираат тие наводи, објави „Бота сот“.

XS
SM
MD
LG